Świat futbolu, Wikipedia i podróże

 

Jest nauczycielem przedmiotów informatycznych w Zespole Szkół Budowlano–Elektrycznych w Świdnicy. Jego pasja to kluby, stadiony i piłkarze. Z Bogdanem Mackiewiczem rozmawiamy o piłce nożnej, pracy zawodowej i białych plamach Wikipedii.

Co skłoniło Pana do wyboru zawodu nauczyciela ?

Przede wszystkim tradycje rodzinne. Moja matka była nauczycielką języka rosyjskiego, ja jednak bardziej lubiłem nauki ścisłe. Wołałem rozwiązać 20 zadań matematycznych niż napisać kilka zdań. Oprócz tego bardzo lubię młodzież, potrafię nawiązać z nią kontakt, rozumiem ich problemy, chcę także przekazywać im swoją wiedzę.

Co jest Pana największą pasją ?

Tutaj bez wątpienia jest nią PIŁKA NOŻNA. Jeszcze będąc nastolatkiem oglądałem mistrzostwa świata w Hiszpanii w 1982. Byłem zauroczony grą mistrzów – drużyny Włoch z ich liderem Paolo Rossi. Również w drużynach, które zajęły miejsca w czwórce najlepszych wyróżniał się nasz Zbigniew Boniek oraz francuz Michele Platini. Wszyscy oni w niedługim czasie zostali zawodnikami włoskiej drużyny Juventus Turyn. Już ponad 30 lat jestem kibicem i fanem włoskiego klubu. Prowadzę również statystyki piłkarskie i interesuję się wszystkimi wiadomościami z krajowej i światowej piłki nożnej. Jestem na bieżąco z wynikami rozgrywek piłkarskich czołowych lig europejskich.

Wcześniej uprawiałam osobiście piłkę nożną, a teraz kibicuję. Razem z innymi kibicami organizujemy wyjazdy na mecze piłkarskie naszej reprezentacji, np. do Chorzowa na Polska-Czechy, do Wrocławia na Euro-2012 Grecja-Czechy, czy na towarzyskie we Wrocławiu Polska-Włochy, Japonia-Brazylia.

Jakie ma Pan inne pasje ?

Oprócz tego mam inne zainteresowania: m.in. Wikipedię, turystykę, muzykę. W czasie wolnym od pracy tworzę nowe artykuły o tematyce piłkarskiej w Wikipedii, wzbogacając ją o nowe hasła. Jako stały i aktywny wikipedysta mam na koncie ponad 1000 edycji, za co dostałem wyróżnienie od Fundacji Wikipedia – Brązową Gwiazdę. Oprócz polskiej Wikipedii umieszczam wpisy również w Wikipediach: angielskiej, ukraińskiej, rosyjskiej. Dzięki mojej pracy powstała na ukraińskiej Wikipedii baza klubów polskich oraz rozgrywek w Polsce. W naszej Wikipedii dodaję biografie piłkarzy zagranicznych, kluby piłkarskie oraz informacje o różnych turniejach piłkarskich, uzupełniając białe plamy i poszerzając ich treść o bardziej szczegółowe informacje.

Jako turysta staram się odwiedzać kraje europejskie, robić zdjęcia stadionów oraz innych obiektów. Zwiedziłem Rosję, Białoruś, Mołdawię, Rumunię, Bułgarię, Czechy, Niemcy, Austrię, Włochy, Hiszpanię, Grecję, Węgry i Słowenię.

Który ze stadionów piłkarskich wywarł na Panu największe wrażenie ?

Byłem na wielu stadionach Europy: na Łużnikach w Moskwie, na Olimpijskim w Kijowie, Narodowym w Chorzowie, Wojska Polskiego i Narodowym w Warszawie, Karpatach we Lwowie, ale największe wrażenie wywarł na mnie Stadio delle Alpi w Turynie, na którym grał mój ulubiony klub Juventus. Marzyłem o tym, aby zobaczyć ten stadion i latem 2007 r. to marzenie się spełniło. Teraz Juve gra na nowym stadionie Juventus Stadium, a wizyta na tym stadionie jest moim kolejnym marzeniem.

Mieszka Pan w Polsce od 20 lat, wcześniej mieszkał Pan na Ukrainie. Jak Pan ocenia poziom piłki nożnej w obu krajach ?

Mieszkając na Ukrainie oglądałem mecze na żywo, teraz mecze ligi ukraińskiej oglądam w telewizji. Jeżeli brać poziom klubowy, to jednak ukraińskie kluby są silniejsze od polskich, mają większe budżety, co powoduje, że zatrudniają lepszych piłkarzy, którzy przyczyniają się do sukcesów na arenie międzynarodowej. Tak od lat 90-tych rok w rok co najmniej jeden, a nawet dwa kluby ukraińskie uczestniczą w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Szachtar Donieck zdobył Puchar UEFA w 2009, Dynamo Kijów dotarł do półfinału Ligi Mistrzów w 1999. Polskie kluby ze względu na brak takich środków finansowych i wartościowych zawodników nie mogą się pochwalić takimi sukcesami.

Jeżeli brać po uwagę poziom reprezentacji, to tutaj dałbym przewagę reprezentacji Polski. Dzięki temu, że czołowi piłkarze grają w dobrych klubach zagranicznych, reprezentacja Polski ma lepsze wyniki i gra bardziej widowiskową piłkę niż reprezentacja Ukrainy.

Dziękujemy za rozmowę

 

Komentarze

odpowiedzi

Dodaj komentarz

*

Copyright 2012 Naszaswidnica.pl