Dzień z życia ucznia-zawodnika

 

Każdy z nas chodzi lub chodził do szkoły. I na pewno  nie raz narzekał na zmęczenie i totalny brak czasu. Bo … trzeba rano wstać i znowu pójść do szkoły, siedzieć w ławkach, słuchać nauczycieli, odpowiadać. A po szkole to już na nic czasu nie ma. Trochę się posiedzi na fejsie, czasem zajrzy do książek i już dzień się kończy. Kto by miał czas na jakieś zajęcia dodatkowe….No owszem, są tacy, ale można ich na palcach jednej ręki policzyć. Robocopy jakieś.

Czasem na ulicach naszego miasta spotykamy grupy młodych  kolarzy. To uczniowie liceum SMS, Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy. Ich typowy dzień zdecydowanie różni się od naszego rozkładem zajęć. Pogodzenie treningów z nauką nie jest rzeczą łatwą. Trening odbywa się w przerwie między zajęciami w liceum, które odbywają się rano i po południu. Trenerzy na łamach Magazynu Rowerowego tak opisywali przeciętny dzień ucznia-zawodnika SMS-u.

Dzień rozpoczyna się pobudką o 6.30, kwadrans później jest rozruch, który trwa do 30 minut. Na godzinę 7.30 zaplanowane jest śniadanie, a od 8-ej rozpoczynają się lekcje, które w zależności od momentu w sezonie, trwają 3 albo 4 godziny. Po przerwie następuje odprawa z udziałem trenerów i zawodników, a następnie trening, który z reguły trwa do godziny 14-tej lub, w zależności od potrzeb, dłużej. Po posiłku dalsza część zajęć lekcyjnych, a następnie nauka i czas wolny– opisuje typowy dzień trener Mazur.

W internacie młodzi kolarze przebywają nieustannie pod opieką wychowawców. Istotnym punktem dnia jest trening. -Mamy 47 uczniów, a trening wymaga indywidualizacji. Dzielimy więc zawodników na 6–8-osobowe grupy i wyjeżdżamy na określoną trasę. Często na krótkich odcinkach wykonujemy treningi powtórzeniowe. Za każdą grupą obowiązkowo jedzie samochód wyposażony w koła i narzędzia, aby móc udzielić pomocy zawodnikom – opowiada trener Grzegorz Gieracki. –Na sobotę i niedzielę zaplanowane są wyścigi, więc poniedziałek jest dniem wolnym od treningów. Uczniowie mają wówczas więcej zajęć lekcyjnych i czas na odpoczynek fizyczny. Wtorek jest wprowadzeniem do treningów głównych, które odbywają się w środę i czwartek. W piątek znowu odpuszczenie przed weekendowymi wyścigami. Poza sezonem startowym treningi odbywają się od wtorku do niedzieli, także dwa razy dziennie, włączając ćwiczenia ogólnorozwojowe– dodaje.

Obok codziennych treningów na szosie szkoła zapewnia uczniom inne, zróżnicowane formy przygotowań do sezonu. Jesienią – w czasie roztrenowania – uczniowie mają krótki obóz kondycyjny w Szklarskiej Porębie. W zimie trenują na nartach biegowych, bywa, że wraz z trenerami biorą aktywny udział w Biegach Piastów i Gwarków. Grudzień to czas na zgrupowanie w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie, a wiosna to zgrupowanie w Chorwacji. Takie przygotowanie buduje klasę mistrzowską!

Czy teraz też będziemy narzekać na brak czasu i przemęczenie?

cobra

Komentarze

odpowiedzi

Dodaj komentarz

*

Copyright 2012 Naszaswidnica.pl