Latający łosoś, czyli patriotyzm z twarzą dziecka

Czy wiesz, co to znaczy słuchać jednym uchem? Albo dlaczego w Wigilię w polskich domach stawia się dodatkowy talerz dla wędrowca? I czym wsławili się Żwirko i Wigura? Albo kim jest ambasador? A czy wiesz, jak wytłumaczyć to swojej siostrze, bratu, małej kuzynce albo… nie całkiem wykształconej koleżance? Pomoże Ci w tym seria opowiadań dla dzieci, napisanych przez świdniczanina Ireneusza Pałaca i przepięknie ilustrowanych przez jego synową, Katarzynę.

Latajacy-Losos-NŚ

„Latający łosoś i inne opowiadania z historią w tle” to zbiór opowiastek dla dzieci, które są historią tej samej, wesołej i kochającej się rodziny, na czele z najmłodszą przedszkolaczką Zosią, która jest źródłem wielu wesołości dla reszty familii, ale też powodem, dla którego opowiadane w rodzinie historie stają się ciekawsze.

Autor książki, Ireneusz Pałac, dziś jest przedsiębiorcą, ale przez lata znany był najbardziej jako samorządowiec, wiceprezydent Świdnicy odpowiedzialny za infrastrukturę, gospodarkę i inne bardzo-poważne-miejskie-sprawy. Choć zawsze wykazywał potrzebę pisania, to jednak ze strony autora bajek dla dzieci znali go dotąd jedynie najbliżsi. Co skłoniło go do wydania takiej właśnie książki?

– Chciałem sprawić sobie przyjemność tworząc coś, co nie będzie bezpośrednio związane ani z moją pracą zawodową, ani działalnością publiczną – mówi. – Wybór padł na książkę dla dzieci. Wielką motywacją do tego było też przyjście na świat Julii, mojej wnuczki. To cudownie pomyśleć, że kiedyś wnuczka będzie mogła przeczytać książkę napisaną przez dziadka.

Julia to córka syna Ireneusza Pałaca i jego synowej, a zarazem ilustratorki „Łososia”. Sam autor zwraca uwagę, jak wielkim walorem jego książki są ilustracje. I to prawda. Już sama kolorowa, wesoła, ciepła i przykuwająca wzrok okładka sprawia, że trudno przejść obok książki na półce obojętnie. Kim jest autorka obrazków?

– Z wykształcenia jestem pedagogiem i przy okazji z pasją rysuję – opowiada Katarzyna Pałac. – Miałam przy tym projekcie okazję połączyć te dwa światy. Kiedy tato zaproponował mi ilustrowanie, pomyślałam, że to będzie bardzo ciekawy rodzinny projekt.

Jak przyznaje, nie do końca mogła puścić wodze fantazji, bo musiała się trzymać prawdy historycznej. „Latający łosoś” to bowiem wesołe opowiadania dla dzieci, ale niosące dodatkowe przesłanie. W każdym z nich czytelnik znajdzie historię ważnego polskiego bohatera lub bohaterów, choć nie całkiem oczywistych.

– Starałem się pokazać takie postacie z naszej historii, które nie są do końca oczywiste, nie są ciągle na ustach wszystkich, a jednak udowadniają, że naprawdę mamy jako naród z czego być dumni, tylko musimy nauczyć się z tego mądrze korzystać – mówi Ireneusz Pałac, który od lat nie kryje, że jest dumny z bycia Polakiem. Wśród historycznych bohaterów jego książki znajdziemy m.in. słynnych na całym świecie polskich pilotów Żwirkę i Wigurę, laureatkę nagrody Nobla Marię Skłodowską-Curie czy słynnego pianistę oraz premiera i ministra spraw zagranicznych odrodzonej po I wojnie światowej Polski Ignacego Jana Paderewskiego.

„Latający łosoś” to książka, która świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie systemu edukacji, wręcz jako zachęta do nauki historii Polski. – Nie ukrywam, że miałem obawy co do odbioru książki. Dzieci to najbardziej wymagający czytelnik – mówi Ireneusz Pałac. – Dlatego testowałem ją w szkołach w Świdnicy i w Polsce, czytając niektóre opowiadania. Nie dość, że dzieci słuchały z uwagą, to jeszcze zdarzyło mi się słyszeć od nauczycieli, że szkoda, że poznali książkę dopiero teraz, bo niedawno mówili na lekcjach o Marii Skłodowskiej-Curie i taka lektura z pewnością pomogłaby bardziej zachęcić uczniów do poznania tej postaci.

Książka została wydana prywatnym nakładem autora w 1000 egzemplarzy. Jest dostępna w świdnickiej księgarni Eureka oraz poprzez stronę internetową www.latajacylosos.pl, na której także można przeczytać kilka opowiadań.

W sobotę 16 grudnia w Eurece odbyło się spotkanie autorskie połączone z prezentacją „Latającego łososia”. Ireneusz Pałac, zapytany o kontynuację książki, odpowiedział, że owszem, myśli przynajmniej o drugiej części. Przede wszystkim, dlatego że sporo jest jeszcze ciekawych postaci z polskiej historii, o których warto opowiedzieć dzieciom. Piękna idea! Czekamy w takim razie na więcej.

Komentarze

odpowiedzi

Dodaj komentarz

*

Copyright 2012 Naszaswidnica.pl