Dlaczego w nocy jest ciemno?

Deszcz Perseidów jest już za nami, ale na miłośników astronomii czeka kolejna atrakcja – Astronomiczny Dzień w Izerskim Parku Ciemnego Nieba. W programie opowieści astronomiczne, obserwacje Słońca i nocna wyprawa z Jakuszyc do Orla. Impreza rozpocznie się w najbliższą niedzielę, 28 sierpnia o godzinie 15:30. Astronomowie zdradzą tajemnice planet pozasłonecznych, teleskopu Keplera, teleskopów E-ELT i heliosfery. Odpowiedzą również na pytanie, dlaczego w nocy niebo jest ciemne.

O 21:30 rozpocznie się nocna wyprawa z Jakuszyc do Orla. Trasa wędrówki leśnymi drogami liczy około 4.5 km – Trzeba zabrać  ze sobą ciepłe ubranie, wygodne buty, pelerynę przeciwdeszczową i gorące napoje. W nocy może być zimno – podkreślają organizatorzy. Każdy uczestnik musi również zabrać ze sobą latarkę, najlepiej czołówkę z regulowaną jasnością i czerwonym światłem. Do północy będzie można również oglądać ciała niebieskie – Zobaczymy niebo za pomocą profesjonalnych teleskopów. Tym razem pogoda nam nie przeszkodzi – zapowiada dr Tomasz Mrozek z Instytutu Astronomicznego UWr.

Wykłady oraz obserwacje Słońca i nocnego nieba odbędą się w hotelu Biathlon w Jakuszycach. Niebo nocą do godz. 24:00 obejrzymy również w Stacji Turystycznej Orle w osadzie Orle.

Szczegółowy program tutaj. 

Wstęp jest wolny.

Więcej o Izerskim Parku Ciemnego Nieba przeczytacie tutaj

 

Komentarze

odpowiedzi

Dodaj komentarz

*

Copyright 2012 Naszaswidnica.pl