Ile trzeba zrobić, aby pomóc innym?

– Wartość pomocy nie jest w tym, co dostarczasz, lecz w tym, że chcesz pomóc – taki przekaz dało się wywnioskować ze spotkania zachęcającego uczniów Gimnazjum nr 2 w Świdnicy do pomocy innym jako wolontariusze.

Można się sprzeczać, że im więcej pieniędzy dasz innym, tym większa będzie Twoja pomoc, lecz takie myślenie nie ma odpowiedniego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Na świecie niestety są ludzie żyjący w biedzie będąc jednocześnie samotnymi. Możesz kupić im parę podstawowych produktów spożywczych, zaopatrzyć w jakieś napoje czy czekoladki. Ale samej atmosfery i faktu, że ktoś o drugim człowieku nie zapomniał i po prostu przyszedł, nie zapewnisz nawet największą paczką. Wolontariat to nie tylko pomoc materialna, ale także wartość idei.

Wiele osób mniej słusznie interpretuje sens wolontariatu jako „chodzenie po mieście i zbieranie datków”. Nie na tym to polega.

Masz jakąś pasję? Rozwijając ją możesz jednocześnie pomagać innym ludziom, co czyni Cię wolontariuszem! Robiąc to, co umiemy, możemy przyczynić się do poprawy czyjegoś życia. Interesujesz się montowaniem filmów? Nakręć film o potrzebujących z Twojego rejonu.
Interesujesz się muzyką? Zagraj koncert charytatywny. Każde umiejętne wykorzystanie pasji daje Ci możliwość pomocy innym – po prostu musisz realizować swoje cele!

A co jeżeli powiem Wam, że aby pomóc, wystarczy tylko jeden klik myszką? Redakcja sqol.pl przedstawia Wam ranking tzw. „klikaczy”. Na czym to polega? Fundacje charytatywne zbierają na pewien cel. Gdy klikniesz w przycisk na stronie, wyświetlą Ci się reklamy sponsorów projektu, na który ta fundacja później przeznaczy pieniądze. Na każdą stronę możesz wejść tylko raz dziennie, za samo obejrzenie reklam fundacja dostaje tylko kilka groszy za cel. Ale systematyczne klikanie sprawi, że będziesz mógł za praktycznie darmo wnieść swój udział w podniesienie komfortu życia potrzebujących.

Ważne! Na każdej stronie musisz wyłączyć AdBlocka, aby wyświetlały się reklamy od sponsorów danej fundacji!

1. PAJACYK http://www.pajacyk.pl/
Pajacyk jest zdecydowanie najpopularniejszy ze wszystkich klikaczy. Pajacyk finansuje posiłki w szkołach i placówkach środowiskowych oraz zapewnia dostęp do żywności tam, gdzie jej nie ma (w regionach świata, gdzie panuje ubóstwo lub toczą się wojny i trwałe konflikty zbrojne). Pajacyk między innymi zbudował w Sudanie Południowym klinikę dożywiającą 503 dzieci dziennie czy zafundował posiłki 62 495 dzieciom.

2. DOBRY KLIK http://dobryklik.pl/
Strona ta ma jeszcze dwie odsłony, o ile Dobryklik w całości zbiera pieniądze na dzieci, tak Kociklik i Psiklik zbierają pieniądze na zwierzęta. Na razie skupmy się na witrynie Dobryklik. Strona ta wybiera dzieci potrzebne wsparcia ze strony siepomaga.pl. Jak już klikający użytkownicy zbiorą wystarczającą sumę na ten cel, strona wybiera inny. Dobrym przykładem jest tu zebranie 10 160 zł na Dawidka. Za każde nasze dzienne kliknięcie reklamodawcy dofinansowują zbiórkę o 10 groszy.

3. KOCI KLIK http://www.kociklik.pl/
Zasada działania podobna do strony Dobryklik. Tylko tym razem datki idą na koty! Fundacja wybiera potrzebującego kotka i użytkownicy klikając w przycisk przekazują poprzez sponsorów 5 groszy na zbiórkę. Jednym z sukcesów tej strony jest zebranie kwoty 907,20 zł na leczenie kota Borowika.

4.  PSI KLIK http://www.psiklik.pl/

Działanie strony takie samo jak Kociklik, tylko pieniądze idą na pieski. Za każde kliknięcie reklamodawca przeznacza 5 groszy na cel.

5. OKRUSZEK http://www.okruszek.org.pl/
Strona ta ma bardzo klimatyczny wygląd, wystarczy kliknąć w chleb. Strona ta jest drugą co do popularności oraz pokazuje każdemu klikającemu, jaka firma sponsoruje to kliknięcie. Motto tej strony brzmi „Bądź dobry jak chleb”, więc bądźmy dobrzy jak chleb i klikajmy codziennie jednocześnie pomagając innym.

6. PUSTA MISKA http://www.pmiska.pl/
70 wejść – tyle trzeba codziennie klikać na miskę, aby poprawić byt jednego zwierzaka. Wydaje się dużo? Praca wolontariusza polega na daniu czegoś od siebie, wystarczy poświęcić parę sekund w ciągu dnia na kliknięcie, a nawet nie zauważysz, kiedy ten czas minie.

Tak naprawdę niewiele nam potrzeba, aby pomóc innym. Ważne, żeby się zmobilizować i chcieć to robić. A kto wie? Może bycie wolontariuszem pomoże Ci w rozwijaniu i zwiększeniu efektywności pracy. Jak to możliwe? Odpowiedź na to pytanie poznali uczniowie Gimnazjum nr 2 w Świdnicy. Poniżej zamieszczamy krótką relację z spotkania przygotowanego przez młodzież uczestniczącą w projekcie „Wolontariusz-to brzmi dumnie”:

W „dwójce” uczniowie z różnych klas zebrali się w sali audiowizualnej, aby posłuchać wystąpienia Wojciecha Lewandowskiego znanego z projektu „Busem przez świat”. Na początku uczniowie skojarzyli słowo „wolontariat” z bezwarunkową pomocą. Następnie poznali historię projektu „Busem przez świat”, która pokazała im, że można pomagać, a jednocześnie spełniać własne marzenia. Potem dowiedzieli się o Marcie Majewskiej z pobliskiej Bielawy, która dokonała rzeczy praktyczne nierealnej, czyli pochodząc z takiego małego miasta jak Bielawa odniosła ogromy sukces pomagając sporej liczbie afrykańskich dzieci w Ugandzie (www.window-of-life.org).

Uczniowie nauczyli się też, w czym tkwi tak naprawdę wartość pomocy na podstawie relacji z projektu Roberta Korólczyka „Podziel się” (www.facebook.com/podzielsiezinnymi). Poznali też między innymi historie Pawła Fajdka, Mai Tyczyno (http://majatyczyno.pl/) oraz Moto Świdnica Racing Team. Wolontariat to oprócz pomocy także rozwijanie samego siebie – będąc wolontariuszem wykorzystuj swoje hobby.

Jak się okazuje, niezależnie, ile dasz od siebie, ważne, że coś dajesz. Możesz wykorzystać do pomocy swoją pasję lub wykazać się kreatywnością. Wolontariuszem nie czyni Cię przypinka, jaką nosisz podczas zbierania datków, lecz wartość, którą nosisz w sobie dla innych.

Wojciech Dyrcz

Komentarze

odpowiedzi

Dodaj komentarz

*

Copyright 2012 Naszaswidnica.pl