Podróż do wolontariatu

„Świdnicka podróż do wolontariatu” – to cykl materiałów emitowanych co wtorek w TVP Wrocław. Pierwszy odcinek został wyemitowany 28 października. Ja również postanowiłam przyczynić się do propagowania idei pomocy dzieciom z domów dziecka, zwłaszcza że już od roku jestem częścią zaprzyjaźnionej rodziny dla Ani i Sandry.

 

Wielu osobom „dom dziecka” kojarzy się z olbrzymim, szarym budynkiem, pełnym zabiedzonych dzieci. Świdnickie „Chaty” podlegające pod Fundację SKSK nie mają nic wspólnego z tym obrazem. Dzieci i młodzież biorą udział w wielu ciekawych akcjach, jak np. imprezy organizowane przez Tauron. Jednak ważne jest, aby mogły spędzać czas poza „Chatą”, sam na sam z bliskimi ludźmi. Właśnie takich osób poszukuje Fundacja.

Aby zostać wolontariuszem nie potrzeba ani dużych środków finansowych, ani mnóstwa wolnego czasu. Z podopiecznym można spędzać zaledwie kilka dni w miesiącu. Nie jest to wiele, ale daje bardzo dużo zarówno dziecku, jak i jego wolontariuszowi.

Z Anią i Sandrą spotykamy się co dwa tygodnie. Razem spacerujemy, pieczemy ciastka, chodzimy na place zabaw i festyny – czyli to, co robi się z własnymi, „normalnymi” dziećmi. Bo te z domu dziecka nie różnią się zbytnio – one też potrzebują osoby, z którą mogą swobodnie porozmawiać, powygłupiać się i po prostu spędzić miło czas. Traktujemy się jak rodzinę – to bardzo miłe, zostać nazwanym „jakby kuzynką”. I tak też wygląda nasza relacja – moje „kuzynki” potrafią być czasami głośne, marudne, denerwujące – ale i tak nie zamieniłabym spędzonego z nimi czasu na nic innego, bo tak naprawdę są kochanymi dziećmi. Poza tym zamiast spędzić kolejny weekend na kanapie, można poświęcić ten czas chociażby na spacer z podopiecznym po parku. Przekazujemy im w ten sposób wzorce, z jakimi nie miały do czynienia wcześniej.

Pewnie nawet nie mogę wyobrazić sobie tego, jak wyglądało ich życie w domu rodzinnym. Wiem natomiast, jak wielu wspaniałych ludzi stara się teraz uchylić im kawałka nieba. Bycie jednym z nich to niesamowicie pozytywne uczucie. Mam nadzieję, że ten tekst, jak i kolejne odcinki „Świdnickiej podróży…” (już we wtorek o 17.47 na TVP Wrocław!) zachęcą przynajmniej kilka osób, by zostały wolontariuszami. Razem możemy otworzyć dzieciom wrota do szczęśliwszej przyszłości!

Dominika Waligórska

Komentarze

odpowiedzi

Dodaj komentarz

*

Copyright 2012 Naszaswidnica.pl