FORUM SAMOCHODOWE W MECHANIKU

 

11 kwietnia 2013 roku odbyło się w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy „Forum zawodowe branży samochodowej” skierowane do szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu. Forum jest jednym z działań „Programu rozwojowego szkoły” realizowanego w ramach projektu „MODERNIZACJA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO NA DOLNYM ŚLĄSKU II” koordynowanego przez DOLNOŚLĄSKIE CENTRUM INFORMACJI ZAWODOWEJ I DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W WAŁBRZYCHU,  współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach europejskiego funduszu społecznego, wspierającego uczniów młodzieżowych szkół zawodowych.

W Forum, oprócz młodzieży z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy uczestniczyli uczniowie ze szkół w Wałbrzychu, Wrocławiu, Bystrzycy Kłodzkiej i Ząbkowicach Śląskich. Celem spotkania było:

 • podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego,
 • poszerzenie wiedzy uczniów o lokalnym rynku pracy,
 • zwiększenie motywacji uczniów do aktywnego poszukiwania pracy,
 • podniesienie umiejętności uczniów w zakresie efektywnego planowania kariery
  i zarządzania nią,

a także poznanie lokalnego rynku pracy – specyfiki działalności firm działających w branży samochodowej, nowoczesnych technologii diagnostycznych i systemu rekrutacji do firm.

Bardzo ważnym aspektem było nawiązanie współpracy szkoły i pracodawców w celu organizacji dla młodzieży staży i praktyk zawodowych. Chcieliśmy również pokazać, jakie są potrzeby, możliwości i kierunki rozwoju branży samochodowej w naszym regionie. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy pracodawców posiadających swoje firmy na terenie Świdnicy i okolic:

 • INTER CARS S.A. we Wrocławiu – firmy o zakresie międzynarodowym, największego polskiego dystrybutora specjalistycznych urządzeń diagnostycznych, naprawczych i części samochodowych
 • VOLVO TRUCK CENTER POLSKA w Pietrzykowicach – autoryzowanego serwisanta samochodów ciężarowych Volvo
 • FORPOL AUTO SERWIS w Świdnicy – Stację Kontroli Pojazdów i Obsługi Samochodów, w której nasi uczniowie odbywają zajęcia praktyczne, praktyki
 • i staże zawodowe.

Wychodzimy bowiem z założenia, że najlepszym sposobem nauki i kształtowania umiejętności młodych ludzi jest bezpośredni kontakt z praktyką, z tym, co na co dzień oferują pracodawcy.

Zaproszeni goście zaprezentowali swoje firmy, zakres ich działalności, kierunki rozwoju. Wskazali na szybki rozwój branży samochodowej w naszym rejonie oraz duże zapotrzebowanie na takich specjalistów, jak: diagnosta samochodowy, dystrybutor części i urządzeń samochodowych. Podczas dyskusji panelowej odpowiedzieli na pytania związane z systemem rekrutacji do reprezentowanych przez siebie firm i wymaganymi kwalifikacjami. Wyrazili również chęć współpracy z możliwością realizowania w ich przedsiębiorstwach praktyk zawodowych przez uczniów.

W ramach Forum młodzież zwiedziła specjalistyczne pracownie dydaktyczne otrzymane przez Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy i Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy w ramach projektu „MODERNIZACJA CENTRÓW KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO NA DOLNYM ŚLĄSKU” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013. Odbyły się również prezentacje otrzymanych w ramach projektu nowoczesnych urządzeń diagnostycznych wykorzystywanych w procesie dydaktycznym i diagnostyczno-obsługowym pojazdów, prowadzone przez przedstawiciela firmy INTER CARS oraz nauczycieli ZSM i CKZ w Świdnicy. Wśród innych działań realizowanych w ramach projektu przez Zespół Szkół Mechanicznych znajdują się:

 • zajęcia dydaktyczne rozwijające kompetencje kluczowe,
 • zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze,
 • doradztwo zawodowe,
 • opieka psychologiczno-pedagogiczna,
 • wycieczki zawodoznawcze,
 • targi zagraniczne,
 • targi pracy,
 • kursy kwalifikacyjne („Spawanie metodą MAG”, „Kierowca wózka jezdniowego
  bezpieczną wymianą butli gazowej”)

Działania te ukierunkowane są na: zmniejszanie i wyrównywanie dysproporcji w osiągnięciach uczniów w trakcie procesu dydaktycznego, rozwój zainteresowań młodzieży oraz na podnoszenie jakości procesu kształcenia.

Komentarze

odpowiedzi

Dodaj komentarz

*

Copyright 2012 Naszaswidnica.pl