EKOLOGICZNIE I ZDROWO U ZARUSKIEGO

DEBATA SZKOLNA – EKOLOGICZNE ZAKUPY

W dniu 22.03.13r. w Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi im. gen. Mariusza Zaruskiego w Świdnicy odbyła się  Szkolna Debata pod hasłem „EKOLOGICZNE ZAKUPY” przygotowana przez uczennice   z klasy 3b – Aleksandrę Wieczorek oraz Angelikę Jóżwiak.

W spotkaniu uczestniczyli pani dyrektor, nauczyciele biologii i fizyki, pani pedagog, pani pielęgniarka środowiskowa Caritas, uczniowie klas I-III oraz przedstawiciele Samorządu Szkolnego. Podczas spotkania poruszano problemy związane z marnotrawieniem żywności. Szukano sposobów unikania strat jedzenia. Ważnym spostrzeżeniem było zwrócenie uwagi na odpowiedzialne zakupy poprzez sprawdzanie: przydatności do spożycia, składników, wartości odżywczych kupowanych produktów. Wspólnie wymyślano sposoby na zagospodarowanie jedzenia, niemarnowanie, wykorzystanie. Ciekawym pomysłem jest przygotowanie Ekologicznej Książki Kucharskiej, w której zamieszczać będziemy przepisy kulinarne wykorzystujące końcówki jedzenia.

Podczas debaty zwrócono uwagę na szkodliwy wpływ słodyczy na nasz organizm. Składniki napojów słodzonych, gazowanych, konserwanty zawarte w chrupkach choć smakują, to niestety do zdrowych nie należą. W tym aspekcie zaproponowano, aby w szkolnym sklepiku wprowadzić małe zmiany. Wszyscy dyskutujący byli zdania, że w szkolnym sklepiku powinny znaleźć się owoce i warzywa  (marchewka, jabłka, banany ) oraz przekąski w formie jogurtów i serków, a w miarę możliwości gotowe kanapki zamiast słodkich bułek.

Na zakończenie spotkania oglądaliśmy film edukacyjny „Jedz smacznie i zdrowo – nie marnuj żywności”.

info: gim.nr3

 

Komentarze

odpowiedzi

Dodaj komentarz

*

Copyright 2012 Naszaswidnica.pl