Syberiada Polska

Janusz Zaorski to polski reżyser filmowy i teatralny. Wielokrotnie był nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych (między innymi: Złote Lwy na FPFF w Gdyni za „Matkę Królów”, Srebrny Lampart za „Pokój z widokiem na morze” i Złoty Lampart za „Jezioro Bodeńskie” na MFF w Locarno, Srebrny Niedźwiedź na MFF w Berlinie za „Matkę Królów”). Jest twórcą ekranizacji powieści takich autorów, jak Edward Redliński („Awans”), Stanisław Grochowiak („Partita na instrument drewniany”), Stanisław Dygat („Jezioro Bodeńskie”), Kazimierz Brandys („Matka Królów”), czy Maria Nurowska („Panny i wdowy”).

Syberiada Polska to ekranizacja powieści Zbigniewa Domino. Opowiada o losach grupy Polaków wywiezionych na Syberię, w czasie inwazji ZSRR na Polskę. Główni bohaterowie to Jan Dolina (Adam Woronowicz) z żoną Antoniną (Urszula Grabowska) oraz dwoma synami: Staszkiem (Paweł Krucz) i Tadziem (Marcin Walewski). Film rozpoczyna sielanka Staszka i jego przyjaciółki Cyni (Agnieszka Więdłocha) nad polskim jeziorem. Przerywa ją wybuch pobliskiego mostu i huk nadlatujących samolotów… Kolejne sceny to deportacja oraz długa walka o przetrwanie w obozie Kalucze, którego komendantem jest Sawin (Andrey Zhurba), który szczerze przyznaje Dolinie, że nienawidzi Polaków.

Film Janusza Zaorskiego to obrazy pięknej, ale i bezlitosnej Syberii, muzyka instrumentalna pozwalająca wczuć się w klimat dzikiej tajgi, imponująca charakteryzacja i świetna obsada. To sytuacja, która oczywiście nie odzwerciedla w pełni tragedii zesłańców, ale pozwala w dużym stopniu wyobrazić sobie dla nas – we współczesnym świecie – nierealną i nieludzką historię, którą przeżyło wiele osób.

Natalka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

odpowiedzi

Dodaj komentarz

*

Copyright 2012 Naszaswidnica.pl