Uczta biotechnologiczna z Nagrodą Nobla w tle

Chociaż za oknem jest ponuro, można ciekawie i twórczo spędzić czwartkowe popołudnia w siedzibie Wydziału Biotechnologii przy ul Przybyszewskiego 63/77 we Wrocławiu.
Na listopad zaplanowano cykl wykładów pod hasłem – Ciekawość to pierwszy stopień do… Nagrody Nobla.

Autorem wykładów jest dr Zdzisław Wróblewski – Pełnomocnik Dziekana Ds. Współpracy Ze Szkołami. Tematy spotkań dotyczą spektakularnych odkryć, które zmieniły oblicze biologii, medycyny i biotechnologii i jednocześnie uwieńczone zostały Nagrodą Nobla.

Pierwszy, z całej serii, wykład poruszał zagadnienia z immunologii, a hasłem przewodnim była pierwsza, z dziedziny medycyny, Nagroda Nobla przyznana w 1901 roku Emilowi von Behringowi za prace nad seroterapią i zastosowanie jej do walki z błonicą. Emil von Berhing wraz z S. Kitasato wynalazł i udoskonalił surowice antytoksyczne przeciwko błonicy i tężcowi a następnie upowszechnił ich zastosowanie do walki z tymi chorobami. W ciągu 111 lat immunologia – nauka badająca sposoby obrony organizmu przed patogenami lub wewnętrznymi czynnikami inwazyjnymi, rozwijała się dzięki zastosowaniu nowych metod badawczych. Techniki molekularne dostarczyły narzędzi do rozpracowania tajemnic wielu chorób, również tych z grupy autoimmunizacyjnych. Dr Wróblewski przybliżył tę trudną problematykę w sposób łatwo przyjmowany przez młodzież.

Kolejne odkrycie wywołało przełom w pracach genetycznych – rok 1953 przyniósł wyjaśnienie struktury podwójnej helisy DNA przez Jamesa D. Watsona oraz Francisa Cricka i stał się punktem wyjścia dla następnego wykładu. Tym razem prowadzący przedstawił główne kierunki rozwoju genetyki i praktyczne zastosowanie tej wiedzy ,,wczoraj i dziś”

Każdy wykład przybliża główne zagadnienia z biotechnologii i może stać się podstawą do dalszych własnych poszukiwań. Uczniowie naszej szkoły tłumnie stawili się w sali wykładowej przy ul. Przybyszewskiego 63/77. Dla większości z nich było to kolejne spotkanie z dr Zdzisławem Wróblewskim, z którym spotkali się podczas ćwiczeń laboratoryjnych w zeszłym roku i na wykładach w naszej szkole.

Komentarze

odpowiedzi

Dodaj komentarz

*

Copyright 2012 Naszaswidnica.pl