Mistrz Europy w naszej szkole!

27-28 października w Wieliczce odbyły się Otwarte Mistrzostwa Europy TI. Jest to ważna impreza Polskiej Unii Taekwondo, na którą zgłosiło się ponad 800 zawodników z 18 krajów, z tego 350 zawodników z zagranicy. Podczas dwóch dni zmagań w centrum edukacyjno-rekreacyjnym Solne Miasto (jest to nowoczesny budynek, oddany do użytku w 2010 roku) nasz pierwszoklasista Jerzy Brzostowski wywalczył złoty medal!

Wydarzenie to skłoniło mnie do poszerzenia wiedzy na temat Taekwon-do.

Nazwa taekwondo składa się z trzech fonetycznych elementów koreańskiej wymowy (hangul) wywodzących się z trzech znaków chińskich (hancha):
• tae (태 / 跆) oznaczającego stopę, uderzenie stopą lub system technik wykonywanych nogą;
• kwon (권 / 拳) oznaczającego pięść, uderzenie pięścią lub system technik wykonywanych pięścią;
• do (도 / 道) oznaczającego sztukę, drogę lub metodę wyrażającą osiągnięcie pewnego stanu intuicji w zachowaniu, wynikającej z doświadczenia umysłu i ciała.

W Taekwon-do istnieją 24 układy formalne, symbolizujące 24 godziny doby. Zawierają techniki poruszania, obrony, ataku i oddechowe oraz porządkują tradycyjną systematykę nauczania. Są charakterystycznym dziedzictwem Taekwon-do, tzw. kodem genetycznym dyscypliny, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Imitują walkę z wyimaginowanym przeciwnikiem. Poprawne wykonanie układu według gen. Choi Hong Hi powinno być zgodne z następującymi wymogami:

• powinien się rozpoczynać i kończyć dokładnie w tym samym miejscu;
• przez cały czas wykonania należy zachowywać poprawne ułożenie wszystkich części ciała;
• w odpowiednich momentach należy przechodzić od napięć do rozluźnień mięśni;
• poszczególne elementy układu powinny być wykonywane rytmicznie, ale nie sztywno;
• ruch powinien być zwolniony lub przyśpieszony w zależności od interpretacji wykonywanej formy;
• przed przystąpieniem do nauki kolejnego układu należy dokładnie opanować układ poprzedni;
• ćwiczący powinien znać cel każdego ruchu układu;
• każdy ruch powinien być wykonany możliwie najrealniej;
• techniki ataku i obrony, nożne i ręczne, w lewą i prawą stronę powinny być wykonywane jednakowo;
• ćwiczący powinien znać nazwy wykonywanych technik, oraz symbolikę układu.

Jurek Brzostowski wywalczył europejskie podium w Won-Hyo czyli 28 ruchów – nazwa układu wywodzi się od mnicha buddyjskiego żyjącego w VII wieku w dynastii Silla. Doprowadził on do przyjęcia buddyzmu jako głównej religii w Korei. Pokonał w finale przedstawicieli Rosji i Mołdawii. Jakże wiele warunków trzeba spełnić, aby być ocenionym przez choćby takiego jurora jak Grandmaster C. K. Choi 9. dan.

Jurek trenuje Taekwon-do od ośmiu lat, czyli od drugiej klasy szkoły podstawowej. Zachęcił go do tego jeden z absolwentów naszego liceum Tomek Bohusiewicz, potem dopingowała Angelika Janasz (też nasza absolwentka), znana ze swoich zwycięstw koleżanka klubowa Jurka. Europejski złoty medal to lata ciężkiej pracy z trenerem Krzysztofem Zielińskim w pierwszym etapie treningów i Waldemarem Zdebskim obecnie. Dwa razy w tygodniu treningi w UKS „Gryf” w Świdnicy, dwa razy na sali treningowej w Pszennie, ćwiczenia ogólnorozwojowe na wychowaniu fizycznym w naszej szkole pomogły mu zdobyć europejski laur, z którego cieszymy się wszyscy. Dzięki swoim głównym sponsorom, czyli rodzicom, Jurek może spełniać swoje marzenia i pasje. Tato, czyli główny kierowca i manager, podczas zawodów oraz mama, która w zaciszu domowym trzyma kciuki drżąc z obawy o bezpieczeństwo syna. A dorobek medalowy do tej pory Jurek ma dość spory. Wymienię tylko najważniejsze osiągnięcia:

• Srebrny Medal Polsh Open Cup 2011
• Mistrzostwo Polski Semi Contact- złoty medal Technik Specjalnych 2012
• Srebrny Medal w układach formalnych Federacji ITT 2012

Jurek posiada obecnie trzeci cup Taekwon-do, czyli niebieski pas z czerwoną belką oraz bardzo duże nadzieje na czerń grandmastera C.K.Choi. Póki, co czekają go następne zawody, kolejna edycja Pucharu Polski – Taekwondo Polish Open Cup już 1-2 grudnia 2012 w Opolu.

Gratuluję i życzę dalszych sukcesów!

Źródło: III LO

Komentarze

odpowiedzi

Dodaj komentarz

*

Copyright 2012 Naszaswidnica.pl