FESTUNG BRESLAU U NAS, czyli podsumowanie w wielkim stylu.

W piątek 26 października 2012r. uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego  im. Orląt Lwowskich w Zespole Szkół nr 3 w Świdnicy podsumowali pierwszy etap ogólnopolskiego projektu Korba, który był realizowany w naszej szkole.

Tego dnia zorganizowano dla wszystkich uczniów świdnickich szkół, którzy brali udział w poszczególnych etapach, spotkanie ze specjalnymi gośćmi z Wrocławia, czyli Stowarzyszeniem Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau, które powstało na przełomie lat 2004/2005 we Wrocławiu.

Członkowie tej grupy mówią o sobie, że są miłośnikami „umundurowania i wyposażenia z okresu drugiej wojny światowej, z dużym naciskiem na konkretne jednostki biorące udział w walkach o Wrocław.” Na oficjalnej stronie internetowej można przeczytać, że Stowarzyszenie skupia ludzi z całej Polski, jednak większość z nich pochodzi z Wrocławia, dlatego postanowili „rekonstruować żołnierzy oddziałów, które walczyły w miejscach, w których mieszkają. Są to zatem pułki wchodzące w skład 609 Dywizji Piechoty Wehrmachtu, pułk forteczny SS-Besslein oraz 18 zmotoryzowany batalion rozpoznawczy SS Dywizji „Horst Wessel”. W ramach Stowarzyszenia działa również sekcja Armii Czerwonej, zajmująca się rekonstrukcją żołnierzy 218 Dywizji Piechoty”.

W czasie spotkania uczniowie mogli wysłuchać prelekcji na temat umundurowania żołnierzy walczących podczas II wojny światowej, zapoznać się z bronią  i przedmiotami codziennego użytku z tego okresu oraz zobaczyć kontrolowane wystrzały z broni pochodzącej z epoki.

Wszyscy bawiliśmy się świetnie!

Komentarze

odpowiedzi

Dodaj komentarz

*

Copyright 2012 Naszaswidnica.pl